Bekleyiniz, işlem yapılıyor...

Ehliyet Sınavına En Fazla Kaç Defa Girebilirim?

Blog-Img
01-11-2021
-admin

Sürücü belgesi alabilmek için bir sürücü kursuna kaydolmuş olan kişiler, eğitim aldıktan sonra iki aşamalı bir sınava girmektedir. Bu sınavlardan ilki yazılı olup, bu sınava 4 kez katılma hakkı vardır. Bu sınavı geçen adaylar, direksiyon sınavına alınmaktadırlar. Burada da adaya 4 hak tanınmaktadır. Bu sınavları başarıyla veren adaylar, ehliyet sahibi olabilmektedir.

Yazılı Sınav Nedir ve Hangi Konulardan Yapılır?

Sürücü kursuna kaydolan kişilere şu dersler verilmektedir.

  • Trafik kuralları ve çevre bilgisi
  • İlk yardım dersi
  • Sürücü kursu motor dersi
  • Motor ve araç tekniği
  • Trafik adabı
  • Trafik ve çevre

Gerekli olan bu teorik eğitim tamamlandıktan sonra, her aday yazılı sınav ücretini yatırarak ilan edilen tarihlerde sınava katılmaktadır. Bu sınava 4 kez katılma hakkı vardır. 70 puan alamayan kişiler başarısız olur ve tekrar ücret yatırarak, sınava girmek zorundadır. Tüm haklarını kullanan adaylar, kursa tekrar başlamak durumundadır.

Bu yazılı sınav 45 dakikadan ibaret olup, toplam 50 soru vardır. Her soru 2 puandır ve 4 yanlış bir doğruyu götürmemektedir. Sınavda 23 trafik sorusu, 12 ilk yardım sorusu, 9 motor sorusu ve 6 trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Ehliyet türü ne olursa olsun sorular aynıdır.

Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır?

Yazılı sınavdan 70 alarak geçen adaylara 4 direksiyon hakkı tanınmaktadır. Ancak ülkemizi spor ve müzik gibi alanlarda, ulusal veya uluslararası derecede temsil etme, doğal felaketlere maruz kalarak yakınlarının hasta olması veya hayatını kaybetmesi gibi durumlar ve yataktan çıkmaması gereken hastalar bu durumları kurs müdürlüğüne belge ile göstererek, bir sınav hakkı elde etmektedir. Ancak bu sınav hakkı 4 sınav ardından tanınır.

Adayların direksiyon sınavına girmeden önce ücret yatırma zorunluluğu bulunmaktadır. Sürücü adayı eğer başarısız olursa, ilan edilen ikinci direksiyon sınavı tarihinde yeniden ücret yatırır. Tüm sınavlardan başarısız olan kişiler; kursa direksiyon eğitimi için ücret ödeyerek, tekrar direksiyon eğitimi alır ve yeniden dört hak elde eder