Bekleyiniz, işlem yapılıyor...

Elektronik Ehliyet Sınavı (E-Sınav) Nedir?

Blog-Img
01-11-2021
-admin

Elektronik ehliyet sınav, MEB tarafından belirlenen tarih ve merkezlerde basılı evrak olmaksızın her türlü işlemin elektronik ortamda yapıldığı sınavlardır. Kayıtlı olduğu sürücü kursunda sorumlu olduğu derslerin eğitimini tamamlayan tüm adaylar bu sınava katılabilir.

E-sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle E-sınav ücretinin yatırılması gerekir. Aday ödemeyi kendisi ya da sürücü kursu aracılığıyla T.C. Ziraat bankası, Halk bankası ve  Vakıflar bankası şubelerinden birine “kurumsal tahsilat programı” adı altında yapabilir. Yatırılacak olan ücret her yıl MEB tarafından açıklanır. 2020 yılı elektronik sınav başvuru ücreti 90 TL olarak belirlenmiştir. 

Sınav başvuruları bireysel değil, adayın talep ettiği tarih göz önüne alınarak  “Özel MTSK Modülü” üzerinden sürücü kursunuz aracılığıyla gerçekleştirilir. Herhangi bir yoğunluk durumunda sistem seçilen tarihe en yakın olacak şekilde yeni bir tarih belirler.

Randevu Değiştirmek Mümkün mü?

Evet mümkün. E-sınav başvurusu yapan ve onay alan kişiler, randevu sistemi tarafından atanan tarihten minimum 4 gün önce randevularını değiştirebilirler. E-sınav randevusuna girmeyen kişiler, 1 sınav hakkını kullanmış sayılır. Her bireyin toplamda 4 sınav hakkı bulunmaktadır. 

Sınavda Adayın Yanında Bulunması Gereken Evraklar

Kursiyer sınava gelirken; renkli fotoğraflı, çift mühür/kaşeli ve imzalı sınav giriş belgesi ile birlikte geçerli kimlik belgesini yanında bulundurmalıdır. Ehliyet başvuru belgeleri eksiksiz olarak hazırlanmalı ve muhafaza edilmelidir.

Sınav Süresi ve Sorular

Sınav 45 dakikadır.

İlk yardım 12, trafik ve çevre 23, araç tekniği 9, trafik adabı 6 soru olmak üzere toplamda 50 soru sorulur. Her soru eşit ağırlıkta olup sınavda başarılı olmak için en az 35 sorunun doğru yanıtlanması gerekmektedir. Diğer bir deyişle her soru 2 puan değerinde olup, sınavdan başarılı sayılmak için en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Sınav sonuçları yaklaşık 1 saat sonra öğrenilebilinir.

Elektronik Ehliyet Sınav Başarısız Olunursa?

E-sınavda başarısız olunduğu takdirde sınavdan sonra en erken 15, en geç 45 gün içinde yeni bir e-sınav randevusu alınmalıdır.

Etiketler
e-sınav elektronik sınav e-sınav başvuru